piątek, 29 sierpnia 2008

Jak zadawać pytania Google

Jak zadawać pytania Google

Należy być precyzyjnym.
Im dokładniej sprecyzujemy swoje pytanie, tym większa jest szansa na to, że znajdziemy właściwe linki. Im dokładniej opiszemy to czego szukamy tym lepszy wynik dostaniemy.

Przy zadawaniu pytań wyszukiwarce należy pamiętać, że nie musimy łączyć poszczególnych słów w pytaniu spójnikami "i" czy symbolami "+" ponieważ Google i tak wyszuka tylko strony zawierające podane hasła. Również należy pamiętać, że nieistotna jest wielkość liter. Często też Google ignoruje krótkie wyrazy, które nie wnoszą wiele do znaczenia hasła, takie jak spójniki i przyimki. Dobrze jednak znać najważniejsze sztuczki, które oszczędzą czas spędzony na poszukiwaniach.

Operator +

Google wyszukuje także terminy różniące się nieco od podanych przez nas, jeśli uzna, że mogą dać trafne rezultaty wyszukiwania. Szczególnie dotyczy to niektórych polskich liter. Na przykład pytanie o hasło "bąk" da wyniki zawierające głównie odniesienia do plików ".bak" i innych witryn w ogóle nie związanych z owadami. Wyszukiwarka wyszuka zarówno hasła pisane przez "a" jak i "ą". Dzięki operatorowi + możemy zaznaczyć, że chodzi nam wyłącznie o wpisany przez nas wyraz. Powinniśmy użyć konstrukcji +bąk ( bez odstępu między znakiem "+" a hasłem).

Operator -

Częsty problem to nadmiar wyników wyszukiwania niezwiązany z intencja naszego pytania. Na przykład po wpisaniu "piłka" zobaczymy mnóstwo linków do stron o futbolu. Jeśli nie o to nam chodzi, możemy zawęzić obszar poszukiwań w następujący sposób: "piłka -nożna". Google wtedy pominie w wynikach strony zawierające wyraz poprzedzony znakiem "-".

Szukanie fraz - cudzysłów

Do najczęściej wykorzystywanych w Google operatorów należy cudzysłów. Umieszczenie tekstu w cudzysłowie spowoduje, że wyszukiwarka wyświetli listę stron zawierających zaznaczony tekst z pominięciem witryn, na których znajdują się pojedyncze słowa. Operator ten przydaje się wtedy kiedy szukamy osób oraz cytatów, szczególnie mniej znanych. Zastosowanie cudzysłowu zwróci jako wynik wyszukiwania listę stron zawierających tekst umieszczony w cudzysłów, natomiast pominie strony z pojedynczymi słowami.

Następnym pomocnym elementem przy szukaniu informacji w Google jest Uzupełnienie.

Jeśli nie pamiętamy w całości szukanego zwrotu, możemy zastąpić gwiazdką brakujący wyraz. Zadane w ten sposób pytanie pozwoli odszukać całość cytatu. Wyszukiwarka odnajdzie wszystkie zwroty zawierające w pozycji gwiazdki "*" dowolne słowo.

Wyszukiwarkę Google można też odpytywać za pomocą operatorów.

1. operator related:
Operator ten pozwala znaleźć strony o tematyce związanej z tematyką danej strony. Jako argument podajemy adres WWW. Jako wynik wyszukiwania otrzymamy strony związane tematycznie z tą którą podaliśmy. related: nazwa strony www.

2. Operator site: Ten operator zawęża wyszukiwanie do określonej domeny. Dzięki temu możemy przeprowadzić wyszukiwanie na przykład w obrębie danej witryny. site: nazwa strony.

Szczęśliwy traf

Jeśli klikniemy na przycisk szczęśliwy traf bezpośrednio po wpisaniu do wyszukiwarki hasła, otworzy nam sie od razu pierwsza strona z listy wyników wyszukiwania, z pominięciem wyświetlania samej listy. Opcja ta jest przdatna gdy szukamy niektorych bardzo popularnych haseł lub nazw.

Zachęcam do sprawdzenia wyżej wymienionych opcji.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

powiedzmy szukam hasła do krzyżówki na 9 liter, mam trzy środkowe i kilk z przodu i kilka z tyłu dokładnie takie hasło =u=oci=yz zamiast znaku rwności powinny być brakujące litery , próbowałem szukać w słownikach dla krzyżówkowiczów jak i w google próbując stosować cudzysłów ale nic nie pasuje, i tak się zastanawiam jak powinno wyglądać zapytanie do google i czy w ogóle umożliwi ono odnalezienie wyrazu na podstawie kilku liter....stosowałem zapytania w stylu "*oci*" ale to nic nie dawało, może ktoś ma pomysł?

Money.pl - Strona główna

Najnowsze programy z vortalu dobreprogramy.pl